ACME Surface Fixed lights are modular fittings for projects that demand refined aesthetics and long‑term sustainability. Built on circular‑economy principles, they can be easily repaired and upgraded, extending product life while reducing waste and maintenance costs. This future‑ready approach makes ACME Surface Fixed an ideal choice for premium residential, hospitality, and commercial interiors.


| IP Rating : | Front IP44, optional IP65 |
| Optics : | 15°/24°/36°/50° |
| UGR : | <10 |
| CRI : | 98Ra |
| Lifetime : | >50,000 hrs (L70 B10) |
| CCT : | 2700K/3000K/3500K/4000K 1800-3000K(Warm Dim), 2700K - 6000K (Tunable White) |
| Typical Source Efficacy (Im/W) : | 110 |
| Control : | On/off, Mains Dim, 0/1-10V, Dali, Zigbee, Casambi |
| Binning : | 2 Step MacAdams |
| Input : | AC220-240V 50/60Hz |
| Output* : | DC 36V 150mA 6W DC 36V 200mA 8W DC 36V 250mA 10W |
| Ambient temp : | -20 ℃ to 45 ℃ |
| Class : | II |
| IP Rating : | Front IP44, optional IP65 |
| Optics : | 15°/24°/36°/50° |
| UGR : | <10 |
| CRI : | 98Ra |
| Lifetime : | >50,000 hrs (L70 B10) |
| CCT : | 2700K/3000K/3500K/4000K 1800-3000K(Warm Dim), 2700K - 6000K (Tunable White) |
| Typical Source Efficacy (Im/W) : | 110 |
| Control : | On/off, Mains Dim, 0/1-10V, Dali, Zigbee, Casambi |
| Binning : | 2 Step MacAdams |
| Input : | AC220-240V 50/60Hz |
| Output* : | DC 36V 200mA 8W /DC 36V 250mA 10W /DC 36V 300mA 12W |
| Ambient temp : | -20 ℃ to 45 ℃ |
| Optionsl Accessories : | Honeycomb louvre, Solite Lense, Spread Lense, Colour Filter |



