DIVINO spotlights combine precision optics, excellent visual comfort, and elegant design in one versatile solution. Ideal for architectural projects, they deliver light that feels as refined as the spaces they illuminate.



| IP Rating : | IP44 |
| Optics : | 15°/30°/40°/55° |
| UGR : | <10 |
| CRI : | 98Ra |
| Lifetime : | >50,000 hrs (L70 B10) |
| CCT : | 2700K/3000K |
| Typical Source Efficacy (Im/W) : | 110 |
| Control : | On/off, Mains Dim, 0/1-10V, Dali, Zigbee, Casambi |
| Binning : | 2 Step MacAdams |
| Input : | AC220-240V 50/60Hz |
| Output* : | DC 36V 300mA 12W |
| Ambient temp : | -20 ℃ to 45 ℃ |
| Optionsl Accessories : | Honeycomb louvre, Solite Lense, Spread Lense, Colour Filter |
| IP Rating : | IP44 |
| Optics : | 15°/30°/40°/55° |
| UGR : | <10 |
| CRI : | 98Ra |
| Lifetime : | >50,000 hrs (L70 B10) |
| CCT : | 2700K/3000K |
| Typical Source Efficacy (Im/W) : | 110 |
| Control : | On/off, Mains Dim, 0/1-10V, Dali, Zigbee, Casambi |
| Binning : | 2 Step MacAdams |
| Input : | AC220-240V 50/60Hz |
| Output* : | DC 36V 300mA 12W |
| Ambient temp : | -20 ℃ to 45 ℃ |
| Optionsl Accessories : | Honeycomb louvre, Solite Lense, Spread Lense, Colour Filter |
| IP Rating : | IP20 and IP44 options |
| Optics : | 15°/30°/40°/55° |
| UGR : | <10 |
| CRI : | 98Ra |
| Lifetime : | >50,000 hrs (L70 B10) |
| CCT : | 2700K/3000K |
| Typical Source Efficacy (Im/W) : | 110 |
| Control : | On/off, Mains Dim, 0/1-10V, Dali, Zigbee, Casambi |
| Binning : | 2 Step MacAdams |
| Input : | AC220-240V 50/60Hz |
| Output* : | DC 36V 300mA 12W |
| Ambient temp : | -20 ℃ to 45 ℃ |
| Optionsl Accessories : | Honeycomb louvre, Solite Lense, Spread Lense, Colour Filter |



