System 110 Surface Lights bring the performance of the System 110 platform to an architectural surface-mounted format, using the same plug-and-play light engine (up to 35W) and dual-lens optics. Choose soft-light lenses for refined comfort or high-efficiency reflectors for maximum output. With a modular engine designed for quick replacement, repairs are faster and upgrades are simpler—making the system future-ready as lighting needs evolve.
| IP Rating : | IP44 |
| Optics : | 5°/10°/15°/24°/36°/50° |
| UGR : | <10 |
| CRI : | 92Ra |
| Lifetime : | >50,000 hrs (L70 B10) |
| CCT : | 2700K/3000K/3500K/4000K/2700K-6000K |
| Typical Source Efficacy (Im/W) : | 145 |
| Control : | On/off, Mains Dim, 0/1-10V, Dali, Zigbee, Casambi |
| Binning : | 2 Step MacAdams |
| Input : | AC220-240V 50/60Hz |
| Output* : | DC 36V 300mA 12W/ DC 36V 350mA 15W/ DC 36V 500mA 20W /DC 36V 600mA 25W /DC 36V 700mA 30W |
| Ambient temp : | -20 ℃ to 45 ℃ |
| Optionsl Accessories : | Honeycomb louvre, Solite Lense, Spread Lense, Colour Filter |



